čtvrtek 29. března 2018

Vítězství v literární soutěži

V rámci mezinárodní literární soutěže Nasloucháme naší zemi se podařilo získat prvenství v I. kategorii na téma Jakým zvířátkem bych chtěl být naší žačce Janě Kadašiové. Její vítězný příběh V psím kožichu si můžete přečíst níže. Janě srdečně blahopřejeme!


V PSÍM KOŽICHU
Ahoj! :-)
Chtěla bych se Vám s něčím svěřit.
Jednou jsem hodně přemýšlela nad tím, jak se asi cítí pejsek, protože…
Máme doma nezbedu Rona. Je to malý bílý pes. Dostala jsem ho ani ne před rokem. Ron se na mne vždycky tak nějak zvláštně dívá. Někdy mi dokonce připadá, že pod tím svým podlouhlým čumáčkem něco mumlá. A já si duchu si říkám: „ Hm, to bych ráda věděla, co si asi povídáš? Možná, že jsem krásná a chytrá holka.“ Ale někdy se podívá tak, jako by si myslel: „Ty jsi úplně hloupá.“ Ze všeho nejvíc nesnáším ten jeho smutný psí pohled, když si chystám rohlík se salámem. Zatím jsem tomuto pohledu nikdy nedokázala odolat. Tak se s ním vždycky rozdělím. Jenže když mu dám salámu moc, je schopný udělat hromádku na moji krásnou novou podlahu v pokojíčku. Já pak musím uklízet.  Jako naschvál se vždycky maminka zeptá, co mi to tu zapáchá. A já se pokaždé vymluvím: „To jsou asi ty ponožky, co jsem včera nestihla dát do prádelního koše.“
S Ronem chodíme ven. Někdy je to dřina. Když zavětří stopu nějakého zvířete, táhne jako grizzly. To ale ještě není tak zlé. Zlé je, když se mi vysmekne vodítko z ruky.  Ron utíká rychlostí asi sto kilometrů za hodinu. Tedy, alespoň mně to tak připadá. Protože já pádím za ním. Přestože je Ron ještě štěně, umí už nějaké povely. Zatím jen ty základní. Ale když vytáhnu z kapsy piškot, udělal by cokoli.
Jednou byl Roník celý od oleje do auta. Víte proč? Náš tatínek ho nechal jen chvilinku bez dozoru. A Ron už byl ve vaničce s olejem. Pak už to ale nebyl Ron. Byl to šedý vlk! Museli jsme ho vykoupat. Přesto mu na památku zůstal na kožíšku šedý flek. Tenkrát se mi v hlavě začaly rojit otázky: Povídají si spolu psi? Rozumí nám lidem? Jak bych se já cítila v psím kožichu? Napadlo mě: „Proč o tom neudělat výzkum?“ Hned jsem volala Káji a Kice. Kamarádíme spolu, protože všechny tři milujeme zvířata. Hodně je to zaujalo. Začali jsme s výzkumem. Prvním úkolem bylo najít odpověď na otázku: Jak bych se já cítila v psím kožichu?  Zkuste si: chodit po čtyřech, táhnout za sebou ocas, v létě snášet v kožíšku ještě větší horko než lidé, jíst jenom granule, bydlet venku… To se nám moc nelíbilo. Ale objevily jsme i nějaké výhody psího života: v zimě jim není zima, nechodí do školy, všichni se s nimi mazlí, celý den se válí, nemusí si sami chystat jídlo…
Musím říct, že já a moje kamarádky nesnášíme lidi, kteří pejska „vykopnou“ jen tak z domova, když je omrzí. Podle nás to jsou s prominutím „ šmejdi“ (Pardon. Musela jsem to napsat). A proto si myslíme, že ne všichni psi se mají stejně dobře. A tak odpověď na první otázku výzkumu je, že hlavně záleží na lidech, kteří psy vlastní, jak se jejich pejsci cítí. Proto se asi říká, jaký pán, takový pes.
Pustily jsme se do hledání odpovědi na další otázku: Jak si spolu psi povídají? „Asi štěkáním!“ vykřikly jsme všechny tři naráz. No jo, ale je to pravda? Našly jsme dost zajímavou internetovou stránku. Z ní jsme se dozvěděly, že psi si opravdu spolu povídají a mluví i k nám. Nejčastěji štěkáním. Ale dorozumívají se i jinými signály, například vrtěním ocásku, vzájemným očicháváním, stříháním ušima… Dozvěděly jsme se spoustu dalších zajímavostí a našly jsme zde i odpověď na poslední otázku našeho výzkumu, jestli nám psi rozumí. Zřejmě ano, i když oni k nám mluví svojí psí řečí. Jenže hlavně jde o to, abychom i my lidé chtěli pejskům rozumět. Závěr výzkumu: porozumění musí být vzájemné.
Nakonec bych chtěla říct, že bych klidně chtěla být psem. Aspoň chvíli. Abych se na vlastní kůži přesvědčila, jestli je ten náš výzkum pravdivý. A v hloubi duše doufám, že by si mě v psím kožichu vzali hodní lidé.